titullogo.gif (9627 bytes)
Keramická dílna Petra Procházky

autor3.jpg (53161 bytes)Olomoucký keramik Petr Procházka se věnuje keramické práci asi dvacet let. Je autorem autentické keramiky se specifickým nezaměnitelným rukopisem. Věnuje se zejména točené užitné keramice. Základem jeho prací je dokonale zvládnuté řemeslo. Keramická práce začíná keramickou hlínou. Procházka používá několik druhů hlín, nejčastěji jsou to červenice, méně častěji burelové hlíny nebo hlíny světlé. O zvolenémautor2.jpg (29639 bytes) materiálu rozhodují aplikace a zejména glazury použité na přežehlý střep. Většinu hlín si přiostřuje nebo i jinak upravuje. Pálí většinou na hranici slinutí nebo mírně za ní. Keramika se tedy tímto stává kameninou a snese tedy v pohledu na kvalitu střepu ta nejpřísnější kriteria a požadavky. Úcta k tradičnímu řemeslu je zřejmá z množství tradičních tvarů užitné keramiky. Ale i u těchto je zřejmá jeho invence, malá změna proporcí je tím, na čem je vidět, že i tak tradiční záležitost jako je užitná keramika, má svůj vývoj.

autor1.jpg (41523 bytes)Zcela jednoznačně lze jeho práce poznat podle použitých glazur, které si sám připravuje. Na vnější plochy aplikuje nejčastěji barevné šlemovky s jemnou hapticky příjemnou strukturou povrchu, na vnitřní plochy širokou paletu barevných glazur, které přitáhnou oko, ale nepůsobí podbízivě. Jsou to často stékavé glazury, někdy připomínají listry a svým barevným výsledkem perleť. Dochází tak ke zvláštnímu kontrastu “stone like” vnějších s “perleťovými” jakoby odlehčenými vnitřními plochami. Tento kontrast je však vyvážený. Jedním z axiomů jeho práce je diváka nebo toho, kdo bude jeho keramiku užívat nebo se z ní těšit, na první pohled nešokovat a to ani tvarem ani barvou. Chce, aby práce ocenil ten, kdo je bude užívat nebo ten, kdo se u nich alespoň na chvíli zastaví a pečlivě si je prohlédne. Samozřejmě, že technologickou originalitu mohou většinou ocenit jen odborníci.

Úrovní svých prací zřetelně přesáhl tradiční řemeslo. U komerčních prací se soustřeďuje na čajovou keramiku, netradiční výtvarné práce prodává zejména v galeriích.

zpátky na titulní stranu